Na terenie dawnego cmentarza polowego przy ul. Zawidowskiej w Lubaniu prowadzone są prace ekshumacyjne. Wczoraj archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych POMOST kontynuowali działania mające na celu zabezpieczenie szczątków żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
Podczas najnowszego etapu prac wydobyto szczątki 11 żołnierzy Wehrmachtu, pochowanych tu najprawdopodobniej pod koniec wojny, kiedy Lubań był jednym z punktów niemieckiego oporu wobec nadciągających wojsk radzieckich.
Miejsce, w którym prowadzone są prace, przez dziesięciolecia było zapomniane. Dzięki staraniom lokalnych pasjonatów historii, m.in. Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, możliwe było ponowne zidentyfikowanie lokalizacji cmentarza i nawiązanie współpracy z fundacją POMOST, która od lat zajmuje się poszukiwaniem i ekshumacją ofiar działań wojennych na terenie Polski.
– To trudna, ale potrzebna praca. Oddajemy godność tym, którzy zginęli na tej ziemi – podkreślają przedstawiciele Pracowni POMOST.
Wydobyte szczątki zostaną zabezpieczone i przekazane do dalszych badań identyfikacyjnych. Docelowo mają spocząć na cmentarzu wojennym, zgodnie z międzynarodowymi ustaleniami dotyczącymi pochówków wojennych.
⸻
Pamięć nie tylko lokalna
Ekshumacje takie jak ta w Lubaniu przypominają, że historia – nawet ta tragiczna – wciąż jest obecna w naszej przestrzeni. Dzięki zaangażowaniu historyków, archeologów i lokalnych pasjonatów, możliwe jest przywracanie zapomnianych wątków i należnej pamięci tym, którzy zginęli na Dolnym Śląsku w jednym z najbardziej dramatycznych okresów XX wieku.




Napisz komentarz
Komentarze